Staňte se součástí obrovského světa sportovního sázení a online kasin u nejlepší sázkové kanceláře v České republice - sázkové kanceláře Mostbet. Oceníte obrovské množství her, vysoké kurzy, různé bonusy a akce, sázky zdarma, roztočení zdarma a rychlé výběry. Najdete zde také výborné recenze na aplikaci Mostbet, která je dostupná pro různá zařízení.
kontakty oddíly ke stažení historie Sauna
 

Historie žižkovského sokola


Oficiální datum založení Tělocvičné jednoty Sokol Žižkov je 24. březen roku 1872 – počáteční stav členů je uváděn číslem 50. Prvním starostou jednoty byl jmenován Josef Vaněk. Nejúspěšnější období žižkovské jednoty počalo březnem r. 1883, kdy byl starostou zvolen MUDr. Josef Zelenka a protože sokolové neměli stále vlastní prostory, byla zvolena komise pro stavbu tělocvičny počátečním vkladem 235 zlatých a 50 krejcarů (byly to výnosy ze sbírek, vystoupení a zábav).

V roce 1888 výbor jednoty požádal městskou radu o peněžitou podporu a o darování pozemku na stavbu sokolovny (parcela na rozcestí ulic Chelčického, Karlovy a Táboritské). V roce 1895 prodala jednota tento pozemek a zakoupila za 24 255 zlatých pozemek nový, ten, na němž budova stojí do dnešních dnů. Práce na výstavbě tělocvičny byly zahájeny 13. září 1897 podle plánů pražského stavitele Františka Hodka v ceně 40 tisíc zlatých. Realizátorem stavby byl zednický mistr – člen žižkovského sokola – Josef Vacek. 24. července 1898 byla budova slavnostně dokončena uložením závěrečného kamene a vezděním zapečetěné cínové schránky (zde byly uloženy denní listy, pamětní list, stanovy jednoty a pamětní mince) do otvoru v průčelní zdi vestibulu.

Jednota nepečovala pouze o rozvíjení tělesních dispozic. Mezi další aktivity lze započítat tamburašský soubor a soubor loutkoherecký. Činnost jednoty se rozvíjela a členů stále přibývalo, proto VH dne 19.5. 1913 rozhodla o vybudování přístavby. Od tohoto plánu ale muselo být mnoho let upuštěno, protože v následujícím roce vypukla 1. světová válka. V listopadu 1915 byla „z moci úřední“ rozpuštěna Česká obec sokolská a celé hnutí bylo označeno za protivlastenecký a rozvratný spolek.

Založení Československa znamenalo pro sokolské hnutí obnovení aktivní činnosti a sokolové se vrátili do ve válce opuštěné sokolovny a již 25.11. 1918 zde bylo první cvičení. Opět se vypisovaly půjčky, sbíraly dary. V červenci r. 1919 byl od obce žižkovské zakoupen další pozemek a od Agrární banky pronajata parcela na vrchu Vítkov, kde bylo plánováno letní cvičiště. V roce 1922 byl pozemek zakoupen za 250 tisíc Kč – byl to velký dar členům sokola k 50. výročí založen jednoty. Při té příležitosti Eliška Krásnohorská složila i oslavnou báseň „Žižkův duch“.

Počátkem 30. let 20 století se představenstvo jednoty intenzivně zabývalo přípravou na stavbu tělocvičny – 7. října 1933 byly nové prostory předány jednotě do užívání, tím jednota získala dva tělocvičné sály, sál pro produkci loutkového divadla a provozní prostory. Tyto léta zažila jednota mnoho sportovních úspěchů – v r. 1932 se Vlasta Děkanová stala přebornicí ČOS a Svazu slovanského sokolstva a v r. 1934 v Budapešti první (ještě neoficiální) mistryní světa v tělocviku. Emanuel Löffler – úspěšný reprezentant na mistrovstvích světa a olympijských hrách.

Obsazení Československa německými okupanty znamenalo další zákaz činnosti. Jen díky statečnosti některých členů se podařilo před vojáky ukrýt archiv i památky na historii jednoty. Ve dnech Pražského květnového povstání byla v prostorách sokolovny zřízena ošetřovna raněných. Po skončení války došlo k vyklizení a vyčištění celého objektu a už 4. června 1945 se začalo cvičit i když v provizorních podmínkách – bez tělocvičného nářadí, které bylo zničeno. Únor 1948 byl dalším přelomovým bodem v sokolské činnosti. Mnoho sokolských činitelů zanechalo, nebo bylo donuceno zanechat své práce, někteří-mezi nimi i Marie Provazníková – dokonce opustili republiku.

Sokol v nových poměrech bojoval o přežití a situace směřovala k vytvoření tak zvané „sjednocené tělovýchovy“. V roce 1952 byl podán návrh na sloučení se s jednotou Sokol Tesla Strašnice, jež působilo při národním podniku Tesla Strašnice. Přestože členové žižkovského sokola téměř jednomyslně při hlasování odmítli toto sloučení, k aktu sloučení nakonec stejně došlo „z moci úřední“. Administrativním rozhodnutím tedy vznikla nová jednota s názvem Sokol Tesla Strašnice, n.p., závod J. Hakena. Mnoho členů v důsledku tohoto násilného sloučení odešlo z řad jednoty. Ti kteří si život bez sportu nedokázali představit pokračovali ve své práci – např. Richard Krombholz, Emanuel Löffler či Miroslav Kříž.

V pozdější době se název jednoty ještě několikrát změnil, a to na DSO Spartak tesla Strašnice, TJ Spartak Žižkov Tesla a TJ Tesla Žižkov. I v době, kdy bylo možné sportovat pouze ve sjednoceném socialistickém tělovýchovném režimu, práce jednoty pokračovala a vyrostla zde řada úspěšných sportovců – kanoista Vladimír Jirásek (mistr světa na kanoích jednotlivců v r. 1959 až 1963 – byl vyhlášen i nejlepším sportovcem r. 1959). Členové kanoistického oddílu celkem přivezli ze světových mistrovství 19 mistrovských titulů, 6 stříbrných a 11 bronzových medailí. Dalším úspěchem byla účast mužstva košíkové v první lize a mistrovský titul starších dorostenců.

V sedmdesátých letech minulého století byla k hlavní budově přistavena posilovna a nářaďovna a byla zahájena výstavba fotbalového hřiště s krytou tribunou, šatnami, klubovnami a soc. zázemím.

Po listopadu 1989 se velice rychle obnovila činnost ČOS i jednotlivých jednot.

V současné době Tělocvičná jednota Sokol Žižkov I. spravuje majetek v hodnotě větší než 90 milionů korun. Tvoří jej hlavní budova, ve které jsou 4 tělocvičny, včetně soc. zázemí a šaten, posilovna, herna kulečníku, klubovny, sauna, kanceláře sekretariátu jednoty a pronajímané nebytové prostory. Sportoviště na vrchu Vítkově zahrnuje 5 volejbalových dvorců se šatnami a soc. zařízením, letní cvičiště, nově zrekonstruované fotbalové hřiště s krytou tribunou, dílny, garáže a další prostory v pronájmu.

Pod záštitou TJ Sokol Žižkov I. jsou soustředěny tyto oddíly: basketbal, volejbal, biliard, kulturistika a silový trojboj, moderní gymnastika, sokolská všestrannost, trampolíny, stolní tenis.